Witaj na forum TF2.com.pl
Jeżeli jesteś nowy, pamiętaj, by przeczytać poradnik dla nowicjuszy.
Przed zadaniem pytania skorzystaj z wyszukiwarki i TF2 Wiki.

End of the road...

Wiadomości oraz komentarze ze strony głównej.

End of the road...

Postprzez adriano66 » 15 stycznia 2015, o 14:23

ikona Niebawem stuknie nam w kalendarzu 4 rok od przeprowadzki strony na nowy serwer, udostępniony nam przez ekipę Max-play.pl, a 7 odkąd coś dłubię przy tej stronie.

Sporo się przez ten czas zmieniło, naprawdę bardzo dużo.

Do gry dodano całą masę zabijaczy czasu, czapki, broń, osiągnięcia, handel, świecące czapki, minigry, nowe tryby, nowe mapy - setki aktualizacji, a sama gra zmieniła model biznesowy na F2P.

Padł świetny blog kuby ze wszelkiej maści statystykami i kilka projektów, o który wspominać raczej nie warto.

Zacytuję* tylko, co napisałem już kiedyś, bo może coś się zmieniło

Hej, ukryte talenty Team Fortress w Polsce. Jeżeli do tej pory baliście się sami do nas odezwać, teraz macie szanse jedynie odpowiedzieć na nasz apel.

TF2.com.pl was potrzebuje!

Szukamy chętnych do pomocy przy tworzeniu zawartości naszej strony, ludzi z pomysłami, lubiących pisać o tym co im leży na wątrobie.

Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się do AdRiAnO66 lub hINDUs.

Nie wiecie o czym moglibyście pisać? Żaden problem, materiałów mamy pod dostatkiem, jedynie rąk do pracy nam brakuje.

Nie interesuje Cię gra na pubie, durne aktualizacje etc.? Ludzi obserwujących turniejową stronę naszej gry przyjmiemy do naszego grona z jeszcze większą przyjemnością.

Nie zwlekajcie, zareklamujcie się już teraz.

*Z małą poprawką ;)

Większość ludzi, z którym zaczynałem w to grać nie gra już wcale albo gra bardzo sporadycznie, sam też od dłuższego czasu jestem "zmęczony" tym co dzieje się z grą i wszystkim wokół niej, a może raczej tym, że nie dzieje się wiele na rodzinnym podwórku (przynajmniej od tej kreatywnej strony)

Z tego i kilku innych powodów strona główna tak sobie dryfuje po internecie i świeci pustkami od kilku miesięcy, a i ta wiadomość powstaje od października ("Zmiany, haloween, wodospad linków")

Dla mnie strona główna jest czymś w rodzaju wizytówki, nie cierpię prowizorek i pracy wykonywanych "aby było", dlatego zawsze starałem się możliwie jak najlepiej i najdokładniej opisywać wszystkie w miarę ciekawe rzeczy umieszczane na stronie głównej.

Jeżeli jednak uważacie inaczej, cóż, podzielcie się tą wiedzą.

W najbliższym czasie raczej nic nie zmieni się w tej kwestii, chyba że znajdzie się kilka odpowiedzialnych osób mających ochotę pchać dalej ten wózek, w innym wypadku strona albo się nieco zmieni w coś w rodzaju huba automatycznie zbierającego treści kreowane przez graczy (o ile znajdziemy odpowiednio ciekawe materiały poza twitch.tv), zostanie w jakiejś okrojonej wersji albo zniknie z sieci całkowicie, więc, jeżeli macie jakieś szalone pomysły na przebudowę/reorganizację, to lepszej okazji już nie znajdziecie :)

Ostatnio edytowano 15 stycznia 2015, o 15:08 przez adriano66, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Edytuj
adriano66
Kierownik do spraw mało ważnych

Re: End of the road...

Postprzez majan_pl » 15 stycznia 2015, o 19:49

Polskie fora które odwiedzałem podupadały na popularności ponieważ moim zdaniem ich forma stała się przestarzała i nie jest już przydatna. Ludzie dzięki internetowi wytworzyli znacznie wygodniejsze formy udostępniania treści. Mamy teraz facebooka, aktywność znajomych na steamie, reddita, deviant art, steam workshopa. Poza tym fora zagraniczne trzymają się ponieważ mają znacznie większą społeczność, która chcę się czymś podzielić. Dlatego że angielskim włada więcej osób to tam dzielą się swoją twórczością. Wymiana przedmiotów też została przejęta przez wygodniejsze metody czyli steam market oraz zagraniczne serwisy gdzie znacznie łatwiej jest znaleźć osobę do wymiany (piniącz nie zna języka). Jak to mówią lepsze wrogiem dobrego. Polacy nie są głupi i angielski znają więc z anglojęzycznych dobrodziejstw też korzystają. Co więcej w grze mamy teraz automatyczne szukanie gry, więc korzystanie z formum jako coś co pomaga znaleźć ludzi do gry nie jest już przydatne. Zwłaszcza że gra jest F2P. Teraz możemy po prostu zaprosić znajomych do gry bez potrzeby kupowania gry.

Trza wyznaczyć cel. Taki który byłby przydatny dla osób korzystających z forum. Jedyne teraz przychodzi mi namyśl to co tygodniowy przegląd twórczości społeczności TF2 albo coś bardziej ekstremalnego czyli strona główna czegoś na wzór Repostuj czy innego Kwejka, gdzie każdy mógłby wrzucać swoje dzieła lub znaleziska ale z moderacją która odrzucałaby szit. Rzeczy związanych z TF2 jest na tyle dużo, że moim zdaniem znajdą się osoby, którym wygodniej byłoby przeglądać tylko jedną stronkę niż skakać z jednej strony na drugą. Ktoś powie że robi to już Reddit. Może i tak ale jak dla mnie to średnio mu to wychodzi. Wciąż jest tam pełno mało ciekawych rzeczy. Ja nadal przeskakuje inne strony by obczaić coś fajnego. Steam natomiast nie pozwala przeglądać rzeczy udostępnianych przez osoby z danej grupy na steamie, a wszystkich przecież nie dodam do znajomych. Więc możliwość wrzucania swoich screenów/rysunków/filmików dla mniejszej społeczności mogłaby mieć sens. Ponieważ wtedy taka treść mogłaby się łatwiej przebić niż w większych społecznościach. A do tego moglibyśmy mieć forum jako bonus. W takiej formie mógłbym wrzucać co jakiś czas ciekawe rzeczy bo mimo to, że gram znacznie mniej w TF2 to nadal śledzę poczynania społeczności.

A jak jest z polską społecznością na innych forach? Ponieważ przyznam szczerze że nie śledzę ich. Być może jest gdzieś jakieś środek ciężkości polskiego TF2 w którym zbiera się większość graczy, a ja o tym nie wiem. Wiem tyle że polskie serwery FFA mają znacznie bardziej skillowych graczy od tych z serwerów Valve. Z tego wynika, że regularnie grają. Więc pytanie gdzie oni są w necie poza TF2?
majan_pl
Moderator

Postprzez GarretReza » 15 stycznia 2015, o 23:46

Gdy sam o tym myślę, nic nie przychodzi mi do głowy... ale pomysły Majana są zaskakująco sensowne. Zaglądałbym tu dla nich.

A poza tym... nic na siłę. Ktoś tu zajrzy by zadać pytanie, poszukać pomocy - jesteście, by mu odpisać. Ale najwidoczniej to już wszystko. Robicie swoje, czekamy na TF3, w międzyczasie gramy od czasu do czasu w TF2, które nadal daje kupę zabawy... ale ta gra już nie oddycha. Nie ma nowej zawartości, która ją odmładza (ostatni update na Hallowen dał ile? 40 minut zabawy?). Nie ma społeczności, brak ludzi dla których wchodzi się na serwer. Granie skupiło się już tylko na samej grze, bez tej dodatkowej zawartości która czyniła Team Fortress 2 wielką produkcją.

Nie ma co się zmuszać, by zaczarować rzeczywistość.
GarretReza

Postprzez Grab » 18 stycznia 2015, o 21:09

Nie sądzę żeby cokolwiek miało większy sens, i tak po jakimś czasie chęć prowadzenia czegoś zniknie bo ludzie będą się interesować tylko na początku. Większość ludzi siedzi na forach serwerowych i tam zostają. Dopóki siedzą tam we własnym gronie to nie ma co liczyć że coś tu na forum się będzie działo. Zorganizowanie czegoś w TFie też jest niemożliwe ponieważ zawsze znajdzie się zawsze parę cebulaków którzy będą mieli program zagrać parę gier 4fun. Polscy pro są zbyt pro żeby tutaj napisać coś innego poza "GL & HF" w temacie o nowym sezonie. Żeby coś się działo trzeba community które będzie brało czynny udział a nie tylko przeglądało stronę raz na tydzień, 3 osoby spoza administracji i moderatorów nic nie zrobi. Ruch jest tylko w tematach o teoriach spiskowych w TF2, większych updatach, SFM. Czasami zdarzało się że ktoś coś napisał gdy były newsa o updacie, fragmovie. Już nawet w Śmieszne/Ciekawe Filmy/Fotki nic się nie dzieje. W polskim community nie mamy ani mapperów, ani modderów, ani grafikow którzy mogliby coś tu pokazać. Nawet jeżeli są to siedzą na stronach do takich rzeczy przeznaczonych i boją się tu pokazać. Jednak zawsze można coś spróbować, lepsze to niż żeby strona stała pusta jak przez ostatni ~rok.

Obrazek

Grab

Postprzez Mroku » 9 lutego 2015, o 20:43

Co poradzisz? Nic nie poradzisz...

Dla VOLOV liczą sie tylko pieniądze. Zniszczyli najbardziej grywalną (zaraz po CS 1.6) własną grę robiąc z niej poligon doświadczalny dla kolejnych update i "zapraszając" graczy F2P.
Właśnie z tego powodu ja i wielu (na prawdę wielu) moich znajomych, czy z życia prywatnego, czy starych ligowców czy nawet zwykłych ludzi poznawanych na pubach przestała widzieć w TF2 sens. Pamiętam jak wchodziło się nawet na pusty serwer tylko po to by zebrać znajome osoby i razem pograć czy nawet pogadać. Co mamy teraz? Masa polskich serwerów upadła a gracze rozeszli się do Doty i CSGO (który też zresztą zmierza w stronę TF2). Jednym z takich serwerów był H@dminowany przez Jarskiego a później mnie eFantazja FFA który zanim ja zaczynałem był już nazywany "następcą Headcraba".

Z drugiej strony spójrzcie choćby na ETF2L. Gdzie się podziały Epsilony, gdzie TCM? Tak samo jak sama gra tak i największej europejskiej lidze nie przewiduje świetlanej przyszłości.

Może to i ja tylko narzekam ale taka jest po prostu prawda.
Mroku

Postprzez Cactomord » 10 lutego 2015, o 00:02

Mroku napisał(a):Dla VOLOV liczą sie tylko pieniądze. Zniszczyli najbardziej grywalną (zaraz po CS 1.6) własną grę robiąc z niej poligon doświadczalny dla kolejnych update i "zapraszając" graczy F2P.

Qrwica mnie bierze jak czytam takie opinie.
Kiedy słyszę narzekania na F2P to zastanawiam się ilu z was zapłaciłoby w 2015 roku za 8-letnią grę na 15-letnim silniku, bez przedmiotów kosmetycznych i bez broni za scrapa? Zrozumcie że wprowadzenie F2P niejako uratowało tą grę przed wcześniejszą śmiercią naturalną, która moim zdaniem następuje powoli teraz. TF2 się po prostu starzeje, jak każda gra multiplayer. CS miał swoje kontynuacje dzięki którym cały czas jest na fali, TF2 to jedna i ta sama gra od 2007 roku. Myślę że wielu graczy wróciłoby do Team Fortress, gdyby wyszła kolejna część (tak jak ja po latach przerwy od CS 1.6 wróciłem do CS GO), ale nic nie wskazuje na to żeby miała się pojawić, zresztą trudno na starym Source o jakąś lepszą mechanikę czy grafikę niż w obecnym TF2 (CS 1.6 był okropnie brzydki, wiec to było łatwiejsze).

Co do polskiego community to nigdy nie mieliśmy dobrego polskiego teamu, nie było polskich mapmakerów i modderów, nie było niczego co mogłoby utrzymać ludzi przy TF2 na dłużej. Dzisiaj żaden youtuber nie nagrywa w Polsce TF2. Szukanie ludzi na siłę nic nie da, zresztą zmieniły się czasy, mało ludzi pisuje na forach internetowych, zwłaszcza o tematyce gier bo dużo łatwiej i wygodniej założyć grupę na Steam i dyskutować.

No cóż, stary TF2 już nie wróci, ale to jest naturalna kolej rzeczy, a nie wina dewelopera. I niedługo ma wyjść nowy tryb Mannpower, więc może to także ożywi trochę grę.

Btw: Miałem tu konto już dawno temu, teraz wszedłem z sentymentu i musiałem się wypowiedzieć :spycon:
Cactomord

Postprzez feszt » 19 kwietnia 2015, o 18:42

Od ogłoszenia minęły 3 miesiące, zgłosił się ktoś?
feszt

Postprzez adriano66 » 19 kwietnia 2015, o 22:28

Z tego co mi wiadomo, to nie.
A skoro już tutaj jesteśmy to może w końcu wyślę moje wypociny sprzed kilku miesięcy ;)

Tutaj nie chodzi nawet o forum, bo na tym nigdy zbyt wiele się nie działo, top 10 osób udzielających się na forum nie zmieniło się od lat(nawet pomimo faktu, że część z nich nie zagląda na stronę od 3 czy 4 lat), to o czymś świadczy. Chodzi raczej o dalszy sens istnienia strony, bo bez contentu nie ma na stronie ruchu, a bez zaglądających na stronę graczy nie ma sensu jej utrzymywać. Je nowych treści dostarczać już nie będę bo jak już pisałem, zmęczyło mnie to, nie widzę żadnych rezultatów i jestem znudzony grą, dlatego szukam jakiegoś sposobu, by przynajmniej utrzymać na głównej jakieś świeże zautomatyzowane treści, a idealnie byłoby znaleźć kogoś na tyle chętnego do pisania o grze, by mógł stronę prowadzić/aktualizować dalej.

Brakuje mi powodów, by dalej grać w tę grę, ale w RSS nadal mam całą masę informacji jej dotyczących i przeglądam je dość regularnie. Jak ktoś z was prowadzi jakiegoś bloga/stronę to pewnie wie ile czasu musi poświecić by nie świecił on pustkami.

Spędziłem w tej grze i na mumble setki, a nawet tysiące godzin, ale za dużo się zmieniło, a za mało ruszyło do przodu.
Brakuje mi tego

czy tego

Z różnymi osobami, próbowaliśmy robić różne rzeczy,(liga ziemniaczana,pickupy, sandboxTF2, puchary, 6v9, kiedyś była krótka seria wywiadów, czy tekstów typu "Mapa tygodnia" etc.), by w jakikolwiek sposób coś tutaj rozruszać, ale najwyraźniej na dłuższą metę nie jest to możliwe.
Przejście na F2P grę powiększyło, ale też podzieliło graczy na różne "obozy", powstały nowe społeczności zorientowane wokół konkretnych serwerów, nie koniecznie samej gry. Ludki jak to ludki zaczęli się dzieli też ze względu na ilość czapek czy status konta premium/f2p. Z czasem się to zmienia i granice się zacierają. TF2 swój boom ma już dawno za sobą, w tej chwili z moich obserwacji wynika, że zaczyna się kurczyć i nie mam na myśli strony, a społeczność globalną. Nie twierdzę, że jest źle, jest całkiem ok, ale na tę chwilę jest to maks co TF2 jest w stanie utrzymać i więcej już raczej nie będzie.
adriano66
Kierownik do spraw mało ważnych

Postprzez Milokot » 21 kwietnia 2015, o 17:20

Może to mityczne Eng vs Spy doda trochę powietrza...

Ale to jak mówienie że przeszczep serca doda trochę życia gdy ma się 60 lat. Tak, pomoże, nawet bardzo.
Ale nie zmieni faktu że masz 60 lat i najlepsze za tobą. Jak po wejściu na szczyt. Gdy już tam nie jesteś, możesz co najwyżej schodzić w dół po łagodnym zboczu (a nie skakać z urwiska i umierać rok po premierze). Im wyższy szczyt, tym dłużej trwa zejście, zwłaszcza gdy twórcy się troszczą. Ale nawet gdy usypią na owym zboczu nową górkę, to dalej pozostanie zbocze, i dalej będzie się schodzić...

Long live TFe king.

Obrazek
[center]--> [

Milokot

Postprzez corben » 27 maja 2015, o 23:37

jestem chętny jako osoba grająca turniejowo
corben

Powrót do TF2.com.pl - Wiadomości