Witaj na forum TF2.com.pl
Jeżeli jesteś nowy, pamiętaj, by przeczytać poradnik dla nowicjuszy.
Przed zadaniem pytania skorzystaj z wyszukiwarki i TF2 Wiki.

Steam na Linux.

Forum ogólne.

Steam na Linux.

Postprzez ZentroXenon » 4 grudnia 2012, o 18:37

Dawniej by pograć w TF2 musiałem się przelogować na Windowsa. Nie było to zbyt wygodne, ale TF2 był jedyną rzeczą która trzymała mnie na windowsie 7.
Z chwilą gdy upubliczniono paczkę z steamem, postanowiłem sobie przetestować.
Steama testowałem na dystrybucjach Ubuntu 12.04 LTS i na Sabayon 10 KDE.
Mój sprzęt to:
Pentium Dual Core E5200
Radeon HD5770
Ram: 4gb ddr2.
Pobrałem paczkę Deb dla ubuntu z http://media.steampowered.com/client/installer/steam.deb.
Instalacja paczki nie sprawiła problemu, po zainstalowaniu aktualizator pobrał pliki i steam pojawił się w katalogu domowym.
Jako że steam jest w fazie zamkniętej po próbie zalogowania dostałem komunikat że steam jest w fazie zamkniętej Bety. Po komunikacie aplikacja się wyłącza. :(
Jednak Linuksiarze znaleźli sposób na blokadę. Mianowicie po uruchomieniu z konsoli komendą:
Kod: Zaznacz cały
steam steam://open/games

Uruchamia się, bez żadnych skarg.
Z początku stabilność była słaba, klient często padał, jednak po paru łatkach steam całkowicie przestał się psuć.
Na razie gier dostępnych na linuksową betę jest niewiele, ale są takie tytuły jak Serious Sam 3, Psychonauts, Darwinia i parę innych.
Z tego co mi wiadomo SS 3 działa zacnie, jednak ja tej gry nie posiadam...
Na początek pobrałem demo World of Goo, demko było w pełni grywalne.

Po przystawce, zainstalowałem TF2. Nie ma żadnych przeciwwskazań by przekopiować pliki GCF z Windowsa na Linuxa, dzięki czemu można oszczędzić trochę czasu i/lub transferu w modemie.
Na pierwszy rzut oka, działało normalnie, ale po załadowaniu mapy część liter z czcionek HUD jest zjadana. Część map nie działa, powodując crash. Irytującym babolem jest też brak tekstur na czapkach i misc'ach. Być może trzeba będzie poczekać na AMD Linux Driver 12.11. Jednak mimo wszystko to nadal jest beta.
Płynność była zdecydowanie lepsza niż w wersji na windows. Grałem na pełnych detalach, w rozdzielczości 1280x1024, większa ilość klatek na sekundę jest zasługą rendera Open GL. Z restą same Valve było tym miło zaskoczone, i ukazane jest to tutaj w tabelce dotyczącej L4D2.
http://blogs.valvesoftware.com/linux/faster-zombies/
Warte zaznaczenia jest to, że to że Ubuntu z domyślnym pulpitem do lekkich nie należy.
Po zmianie Systemu na Sabayon 10 KDE który też demonem nie jest, gra dostała małego kopa.
Może przetestuję to na czymś lżejszym niż KDE?
Po testach mam dobre odczucia, i mam nadzieję na w pełni grywalną wersję TF2 do lutego.(Deklarowany termin oficjalnej wersji stabilnej).
Wiem, tekst może zawierać błędy. Z góry proszę o wyrozumiałość. :)
zen@konata-pc:~$ mv windows /dev/null
ZentroXenon

Re: Steam na Linux.

Postprzez Velture » 4 grudnia 2012, o 19:00

Z momentem jak tf2 będzie w pełni grywalne na linuxie i będzie gwarantowało przynajmniej tyle samo fps co na windowsie to odrazu przesiadam się na lina. Tylko tf2 mnie trzyma na oknach.
Nie odpowiadam na pytanie o tf2 na PW, GG, STEAM itp. Chcesz pomocy? Pisz posty na forum. Może kiedyś komuś pomogą.
Velture

Postprzez s4rd3l » 4 grudnia 2012, o 20:18

To właśnie lubię w linuksiarzach ... trzy gry na krzyż, do tego crashe, rozwalone czcionki, brak tekstur i inne babole, a gość i tak ma dobre odczucia. Niepojęte, niepojęte ...
Obrazek
s4rd3l

Postprzez adriano66 » 4 grudnia 2012, o 20:22

gier w becie jest 29 (http://store.steampowered.com/search/?t ... ASC&page=1)
w BECIE

do zbierania czapek wystarczy steam trade, do grania kilka fpsów więcej zawsze się przydaje

zaprawdeś dziwny
adriano66
Kierownik do spraw mało ważnych

Postprzez Prakson » 4 grudnia 2012, o 20:25

Całe AMD...
Jeśli chodzi o Nvidie:
Gra jest grywalna, wszystko jest na swoim miejscu, fpsów jest przynajmniej tyle samo co na wersji Windowsowej, zdarzały się crashe (Steama) po ostatnim updacie gra (i Steam) nie wywala się już tak często.
Jeśli chodzi o czcionki to jest problem z polskimi znakami - obcina polskie znaki, łączy stringi w jakiś dziwny sposób - nie było tego ostatnio po updacie coś rozwalili jak to Valve.

Co do samego steama:
Przerasta ich dodanie ikonki do trayu dla innych środowisk niż Unity (Standardowe środowisko w Łubudubu), w nakładce nie ma jeszcze polskich znaków.

Podsumowując jest dobrze, a patrząc na to że robi to Valve jest bardzo dobrze :)

@Edit
Całkowicie zapomniałem wszystkie mapy normalnie działają.
Prakson

Postprzez ZentroXenon » 5 grudnia 2012, o 16:28

U mnie jest jeszcze stara wersja sterowników AMD... Z tego co słyszałem wersji 12.11 beta nie ma problemów... Muszę sprawdzić. Chyba nie zaszkodzi.
zen@konata-pc:~$ mv windows /dev/null
ZentroXenon

Postprzez trawa » 7 grudnia 2012, o 22:20

Dostałem dzisiaj betę i testowałem dłuższą chwilę TF2.
System Ubuntu 12.10 x64. Sterowniki nvidii zainstalowane z palca (wcześniej wyjebałem nouveau).

Plusy:
- więcej FPS
- nie ma więcej

Minusy:
- Steam po instalacji się nie odpala, wywala brak pliku steamui.so. Rozwiązaniem było dopisanie EXPORT_LIBRARY blah blah blah do skryptu startowego. Nie każdy sobie z tym poradzi. Steam przy starcie krzyczy o update tego pliku.
- Odpalanie TF2 trwa 10x dłużej niż na windows.
- Czcionki wyglądają tragicznie.
- Próba wejścia na serwer z niestandardową mapą = wywalenie się gry
- Pomimo normalnego pingu (~50ms) miałem wrażenie, że gram na pingu rzędu ~200ms

Tak, wiem, że jest to tylko beta i można się spodziewać masy błędów ;)
Myśl rodzi herezję. Herezja wymaga odkupienia.
Nie lękam się zła, bowiem jestem uosobieniem lęku.
trawa
Ordo Malleus

Postprzez Blub » 8 grudnia 2012, o 10:26

I po co się od razu przesiadać na linuxa??? Przecież na windowsie wszystko juz sprawnie działa itd. a na linuxie masa błędów.
Pamiętaj żeby, zawsze przed wysłaniem posta przeczytać go 2 razy!
Blub

Postprzez Mariano » 8 grudnia 2012, o 10:52

Kiedyś się to zmieni, powoli do przodu.
Mariano
Darczyńca

Postprzez s4rd3l » 8 grudnia 2012, o 11:15

Mariano napisał(a):Kiedyś się to zmieni, powoli do przodu.

Steam do Linuksa ma się jak pięść do nosa. Powiedz mi kto i po co instaluje Linuksy?
Obrazek
s4rd3l

Postprzez adriano66 » 8 grudnia 2012, o 11:26

Należy chyba zapytać - Dlaczego Windows ma/ma mieć "monopol na gry"?
adriano66

Postprzez s4rd3l » 8 grudnia 2012, o 11:32

Ponieważ jest faktycznym monopolistą w każdej dziedzinie. Nie o to jednak pytam. Pytam dla jakiej przyczyny instaluje się i używa Linuksów.
Obrazek
s4rd3l

Postprzez adriano66 » 8 grudnia 2012, o 11:44

A dla jakiej przyczyny instaluje się i używa Windowsów i Maców?
adriano66

Postprzez s4rd3l » 8 grudnia 2012, o 11:52

adriano66 napisał(a):A dla jakiej przyczyny instaluje się i używa Windowsów i Maców?

Nie widzisz paradoksu i niekonsekwencji? Wybierasz wolny i otwarty system dla jego wolności i otwartości, a potem instalujesz na nim niewolnego, komercyjnego do bólu, stosującego najbardziej chamskie z chamskich DRM Steama? Nic ci to nie skrzypi? Nic nie zastanawia?
Obrazek
s4rd3l

Postprzez adriano66 » 8 grudnia 2012, o 11:54

Mp3 też zapewne nie słuchasz, a jutuba nie włączasz.
Wszystkie zamknięte formaty plików, kodeki i zamknięte oprogramowanie omijasz szerokim łukiem - rozumiem, ale właśnie siedzisz na windowsie.

Nikt przecież nikogo do korzystania ze steam na linuxie nie zmusza, nie masz przymusu korzystania ze steam na linuxie, dalej możesz korzystać z zamkniętego steam na zamkniętym Windowsie.
Każdy kto to zrobi, zrobi to z własnej woli.
adriano66

Następna strona

Powrót do Ogólne